Pretekli Erasmus+ projekti

Erasmus+ KA229 (2019–2022): »Motivirani za angažiranost«

Skupaj gledamo za enakimi cilji.

V šolskem letu 2019/2020 je Gimnazija Želimlje s partnersko šolo Colegio Salesiano Santísima Trinidad iz Seville uspešno prijavila skupni dvoletni Erasmus+ projekt »Motivirani za angažiranost«. Glavni poudarki projekta so problematika osipa in spodbujanje aktivnejšega vključevanja dijakov v oblikovanje pedagoškega procesa. V okviru dvoletnega projekta se bo izvedlo več aktivnosti in omogočilo izkušnjo mobilnosti več kot 80 dijakom obeh partnerskih šol.

V šolskem letu 2019/2020 so bile tako izvedene že prve mobilnosti v Sloveniji in Španiji. Utrinek iz obiska v Sevilli si lahko preberete v prispevku za revijo Ognjišče. (povezava)

V januarju 2020 se je izvedla tudi prva izmenjava za profesorje, ki sta se je udeležili mag. Julijana Mary Dolenšek Vode (prof. angleščine) ter Lidija Bavec Flotta (prof. španščine). Vtise o poučevanju na naši partnerski šoli v Sevilli si lahko preberete tukaj.

V začetku oktobra 2021 sta nas v Želimljem obiskali španski profesorici Juana Andrade ter María Chércoles, ki poučujeta na naši partnerski šoli Colegio Trinidad. V času izmenjave (t. i. job shadowing) sta sodelovali pri urah angleščine in španščine, spoznali delovanje Doma Janeza Boska ter obiskali Osnovno šolo Škofljica. Nekaj utrinkov sta profesorici iz Seville objavili na njihovem šolskem Twitterju: povezava.

Ko se je stanje s pandemijo nekoliko umirilo, se je spomladi 2022 zvrstilo veliko izmenjav, kjer so dijaki in profesorji zbirali nove ideje in uporabne metode, s katerimi bi obogatili pedagoški proces obeh partnerskih šol. V začetku marca (8.–15. marec 2022) se je tako v Sevillo odpravila skupina 21 dijakov (15 prvošolcev in 6 maturantk). Istočasno sta svetovalna delavka Špela Potočnik in ravnatelj Doma Janeza Boska Gašper Otrin v sklopu opazovalne prakse za zaposlene (t. i. job shadowing) raziskovala različne vidike delovanja naše partnerske šole in primerjala delovanje obeh ustanov. Nekaj utrinkov z obiska lahko najdete v arhivu fotografij, ki je na naši spletni strani.

Konec marca (28. marec–4. april 2022) nas je v Želimljem obiskala še manjša skupina španskih dijakov s profesorjem Diegom Ramírezom. Hkrati sta bila na opazovalni praksi tudi profesorja športne vzgoje Javier López in Javi J. M. Repiso. Utrinke lahko najdete na našem Facebook profilu.

Ob zaključevanju projekta pa se je že čutilo učinke, da smo postali del Erasmus+ družine.
Že decembra 2021 sta nas v okviru opazovalne prakse obiskala dva profesorja iz Malage, ki sta pri pouku spoznavala delovanje naše ustanove ter opazovala različne pristope aktivnega poučevanja pri angleščini in španščini.
Maja 2022 se je ekipa drugošolcev podala v Celovec, kjer so pri projektu Religions4Peace razvijali kritično miselnost, strategije nenasilne komunikacije in strpnosti.
Ob zaključku šolskega leta pa se nam je pridružila skupina poljskih dijakov, ki je aktivno raziskovala ekologijo ter možnosti okoljskega ozaveščanja in ohranjanja narave pri nas in na Poljskem.

S prijatelji iz Seville.
Pri pouku angleščine.

 

Erasmus+ KA101 (2020–2022): »Asistenca za 21. stoletje«

Po izjemni prvi izkušnji je v šolskem letu 2020/21 Zavod sv. Frančiška Saleškega začel z izvedbo drugega projekta Erasmus+ za šolsko osebje »Asistenca za 21. stoletje«, ki ga je pandemija malce upočasnila. Zasnovali smo ga v želji, da bi s pomočjo novih oblik podajanja in usvajanja znanja učenje naredili privlačnejše ter da bi z uporabo novih tehnologij tako izboljšali privlačnost učnega procesa, da bi mladi v njem želeli biti aktivnejši.
V okviru projekta se je 12 pedagoških delavcev udeležilo raznolikih izobraževanj v tujini, ki so jih pred zaključkom projekta predstavili na diseminacijskem seminarju za zaposlene v Zavodu sv. Frančiška Saleškega. Tako so s celotnim kolektivom izmenjali izkušnje, primere dobre prakse in praktično preizkusili usvojene kompetence.

 

Erasmus+ KA101 (2018–2020): »Izkušnja drugega me bogati«

V šolskem letu 2017/2018 je Zavod sv. Frančiška Saleškega začel z izvedbo dvoletnega Erasmus+ projekta »Izkušnja drugega me bogati«. V želji po novih, svežih idej, ki bi jih lahko uporabili pri pouku in vzgoji mladih, se je udeležilo izobraževanj v Italiji, Veliki Britaniji, na Finskem, Švedskem in v Turčiji osem zaposlenih.
Kaj so udeleženke zapisale o svojem izobraževanju v okviru tega projekta, lahko preberete v prispevku za Letno poročilo 2019.
Poleg izvedenih mobilnosti v tujini smo avgusta 2019 pripravili dvodnevni diseminacijski seminar za zaposlene v Zavodu sv. Frančiška Saleškega. Nekaj uporabnih gradiv, ki so jih predstavile udeleženke, lahko najdete s pomočjo spodnjih povezav.
Inovativni pristopi k poučevanju
Uporabna orodja za obrnjeno učilnico
Štiri aktivnosti za pouk angleščine

Skip to content